Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2018-01-02

Jak jeździć w grupie

Jak szukać grupowych przejażdżek? Porady na temat bezpieczeństwa i etykiety.

Znajdź przejażdżkę

Twój lokalny sklep rowerowy to najlepsze miejsce do znalezienia grupowej przejażdżki. Sprawdzaj ich strony w mediach społecznościowych, strony internetowe lub zajrzyj do sklepu i zapytaj. Przejażdżki grupowe organizowane są często w oparciu o poziom umiejętności, dlatego jeśli jesteś początkujący poszukaj przejażdżki, która w opisie ma wyszczególnione, że nikogo nie porzucą z tyłu lub, że trzymają się razem („no drop”). Oznacza to, że grupa będzie jechać w tempie najwolniejszego, dzięki czemu nikt nie zostanie z tyłu!

Poćwicz jazdę rowerem
Przed rozpoczęciem jazdy w grupie upewnij się, że radzisz sobie w miarę na rowerze. Jeżeli nie potrafisz bez problemów jechać w linii prostej i często korygujesz swój tor jazdy, warto trochę poćwiczyć przed dołączeniem do grupy, ponieważ będziesz jeździł blisko innych.

Komunikacja!

Jadąc w grupie komunikowanie się z innymi jadącymi to kluczowa sprawa. Jeśli na drodze są wyboje lub dziura zwróć na to uwagę tych, którzy jadą za Tobą. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca, powiedz. Jeśli jedziesz z tyłu zwracaj uwagę na pojazdy zbliżające się od tyłu. Rozmowa z innymi rowerzystami w grupie to najlepszy sposób na uniknięcie nieprzewidywalnych sytuacji i zagrożeń podczas jazdy. Na pewno warto zapoznać się ze zunifikowanym kodem jakim posługują się kolarze jadący w grupie informując się o ruchach (np. zatrzymuję się, skręcam), lub o potencjalnych zagrożeniach na drodze (np. dziura, żwir/piach na drodze).

Zwracaj uwagę na otoczenie
Kiedy jedziesz w grupie istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że przynajmniej jedno z kół Twojego roweru jest bardzo blisko koła innej osoby. Upewnij się, że zwracasz uwagę na wszystko wokół, a nie patrzysz tylko na osobę przed Tobą. W ten sposób będziesz w stanie zauważyć zagrożenia i zdążysz na nie zareagować i zaalarmować innych zamiast być zaskoczonym, gdy osoba przed Tobą da ostro po hamulcach. Świadomość i zwracanie uwagi na swoje otoczenie w trakcie jazdy jest bardzo ważna, aby unikać wypadków.

Przekazywanie prowadzenia
Osoba na przedzie wykonuje zawsze najcięższą pracę, ponieważ wytacza trasę i przełamuje wiatr dla reszty grupy. Upewnijcie się, że zmieniacie się na pozycji lidera, aby uniknąć wyczerpania. Kiedy kończysz swoją kolej na przedzie sprawdź, czy z tyłu nie ma samochodów. Jeżeli nic nie nadjeżdża – zjedź nieco na lewo i pozwól grupie przejechać. Kiedy już wszyscy Cię minęli zajmij swoje miejsce jako ostatni w linii. 

About the Author: Trek
Our mission: we build only products we love, provide incredible hospitality
to our customers,and change the world by getting more people on bikes.

Source -> blog.trekbikes.com

pixel