Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2017-11-15

Jak znaleźć najlepszy kask rowerowy

Dlaczego należy nosić kask?
Kaski są ważne dla każdego rowerzysty i podczas każdej przejażdżki, ponieważ powstały z myślą o ochronie najważniejszej części ciała: mózgu. Współczesne kaski wiele się zmieniły w ostatnich latach. Teraz wyposażone są w rozwiązania, dzięki którym są wygodniejsze i bardziej aerodynamiczne, a niektóre zaprojektowane tak, by odprowadzały energię ruchu liniowego i obrotowego powstałą przy uderzeniach.

Chociaż nie ma środków bezpieczeństwa, które chroniłyby w każdym przypadku, kaski są teraz projektowane tak, by zabezpieczały głowę przed niektórymi wypadkami.

Jak działają kaski rowerowe?
Kaski rowerowe mają zazwyczaj cienką skorupę na zewnątrz, grubą warstwę pianki w środku i paski, które utrzymują go na miejscu podczas normalnej jazdy i wypadku.

Pianka wewnątrz uformowana jest tak, by ulegała zgnieceniu i pękała w momencie wypadku, co pozwala ograniczyć i rozproszyć siły powstające w momencie wypadku. Skorupa utrzymuje piankę na miejscu, gdy dochodzi do uderzenia. Niektóre kaski wyposażone są w strukturę „klatki” wewnątrz pianki, która pomaga w zachowaniu jej kształtu. Paski z kolei utrzymują kask na głowie, więc zadbaj o ich odpowiednie wyregulowanie.

Jaki rozmiar kasku będzie dla mnie najlepszy?
Dobranie kasku w odpowiednim rozmiarze, a potem jego regulacja tak, by poprawnie przylegał, ma ogromne znaczenie dla jego poprawnego działania. Producenci kasków oferują różne rozmiary i systemy dopasowania, dzięki czemu znajdziesz idealny dla siebie. Poniżej pokazujemy tabelę doboru rozmiarów kasków Bontrager jako przykład. Jeśli nie masz pewności, czy Twój kask jest odpowiednio dopasowany, poproś o pomoc najbliższego sprzedawcę Treka lub lokalny sklep rowerowy.

Technologie w kaskach rowerowych
Większość kasków wykonana jest z polistyrenu ekstrudowanego, EPS, ale w niektórych wykorzystuje się połączenie EPS i innych technologii zapobiegających określonym urazom głowy. Dwie nowsze technologie obecne w kaskach Bontrager to Mips i WaveCel.

Kaski rowerowe WaveCel
WaveCel to składana struktura komórkowa stanowiąca wnętrze kasku. WaveCel to rewolucyjna, dostępna tylko w produktach Bontrager technologia budowy kasków, która powstała po to, by pochłaniać energię liniową i obrotową występującą przy niektórych uderzeniach. Ta dostępna wyłącznie od Bontragera technologia burzy branżowe normy bezpieczeństwa ustalone od ponad 30 lat.

Kaski rowerowe Mips
Mips to skrót od angielskiej nazwy „Multi-directional Impact Protection System” (Wielokierunkowy system ochrony przed uderzeniami). System ochrony mózgu Mips umożliwia ruchy głowy wewnątrz kasku, co pozwala ograniczyć szkodliwe ruchy obrotowe, które w przeciwnym wypadku zostałyby przeniesione na mózg.

Kaski rowerowe z pianką z polistyrenu ekspandowanego
Polistyren ekspandowany (EPS) to podatna na zgniatanie i pochłaniająca energię pianka wykorzystywana w wyściółce kasku, pod jego skorupą. Materiał ten ma na celu pochłaniać energię liniową w przypadku uderzenia.

Jaki kask rowerowy jest najlepszy dla mnie?
Aby wybrać idealny dla siebie kask rowerowy, rozważ najpierw styl jazdy i teren, w którym masz zamiar jeździć najwięcej.

Kaski szosowe
Najlepsze kaski na rower szosowy są lekkie, dobrze wentylowane i aerodynamiczne, co pozwala rowerzystom schłodzić się i jechać szybko po drodze.

Kaski MTB
Wysokiej klasy kaski na rower górski są lekkie, oferują dobrą wentylację i sięgają dalej z tyłu głowy, dzięki czemu zapewniają dodatkową ochronę podczas jazdy po szlaku. Mają też daszki służące do ochrony przed słońcem i gałęziami, które można napotkać w terenie.

Kaski miejskie i na dojazdy do pracy
Kaski te są zaprojektowane z myślą o atrakcyjnym wyglądzie i funkcjonalności na miejskich drogach. Są wygodne, wszechstronne i gotowe na najróżniejsze przygody na dwóch kółkach.

Kaski na rower elektryczny
Rowery elektryczne jeżdżą szybciej niż tradycyjne. Osoby jeżdżące na rowerach elektrycznych powinny zainteresować się kaskami z certyfikatem NTA 8776 i zaprojektowanymi z myślą o wspomaganych jednośladach.

Czy kaski mają datę przydatności?
Kaski rowerowe mają określoną żywotność i należy je wymienić w chwili, gdy zaczną wykazywać oznaki zużycia. Ponadto, wytrzymałość elementów kasku zmniejsza się z czasem, więc wymień go po trzech latach od zakupu, nawet jeśli nie został uszkodzony wskutek uderzenia lub w inny sposób.

 

Co zrobić, jeśli doznam wypadku?
Kaski rowerowe skonstruowane są tak, by pochłaniały siłę uderzenia poprzez częściowe zniszczenie skorupy i wyściółki. Wspomniane uszkodzenie może nie być widoczne. Dlatego, jeśli kask został narażony na silne uderzenie, powinien zostać zniszczony i wymieniony nawet w przypadku braku widocznych uszkodzeń.


Czy mogę wymienić lub zdjąć daszek z kasku?
Tak, daszki zamienne są łatwe w montażu i dostępne od większości producentów. Zdjęcie całego daszku również nie jest problematyczne, jeśli wolisz jazdę bez niego. Niektóre kaski mają nawet zaślepki, które można wprowadzić w punkty mocowania na kasku, dzięki czemu wygląda on bardziej estetycznie.


Czy mogę wymienić lub wyczyścić wkładki kasku?
Tak, większość wkładek do kasków można wyjąć i łatwo wymyć. Do większości kasków nietrudno też znaleźć wkładki zamienne. Jeśli nie wiesz, czy wkładki w Twoim kasku można wyprać, sprawdź w instrukcji producenta kasku.


Czy mogę wyregulować mój kask?
Większość kasków można łatwo wyregulować tak, by wygodniej pasowały do głowy. Dzięki systemom dopasowania z tyłu kasku i paskom z boków łatwo zadbasz o to, by kask dobrze przylegał i nie ruszał się na głowie.


Czy kaski rowerowe są wymagane?
W każdym kraju obowiązują lokalne prawa i normy dla kasków. Na przykład, w USA nie ma prawa na poziomie federalnym wymagającego noszenia kasku. Zasady dotyczące kasków rowerowych mogą być różne zależnie od kraju, regionu i miasta, więc zapoznaj się z lokalnym prawem i rozporządzeniami. Jeśli nie masz pewności, gdzie znaleźć takie informacje, najbliższy sklep rowerowy to świetne źródło wiedzy.

Dlaczego warto wybrać kask Bontrager?
Gwarancja wymiany w razie kolizji
Jeśli dojdzie do uderzenia w kask w ciągu pierwszego roku jego posiadania, wymienimy go bezpłatnie w ramach gwarancji wymiany w razie wypadku, zapewnianej przez firmę Bontrager. Gwarancja dostępna jest dla pierwszego właściciela. Skontaktuj się z nami lub z lokalnym sprzedawcą Treka, przedstawiając kask po uderzeniu, oryginalny dowód zakupu, szczegółowe informacje na temat wypadku oraz dane kontaktowe i adresowe do wysyłki.

Bezwarunkowa 30-dniowa gwarancja
Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie jesteś zadowolony z zakupu kasku firmy Bontrager, zwróć produkt wraz z oryginalnym dowodem sprzedaży w ciągu 30 dni do miejsca zakupu w celu wymiany lub zwrotu pieniędzy. Potraktuj to jako 30-dniową jazdę próbną.

Nasze kaski tworzą przyszłość
Jednego dolara ze sprzedaży każdego kasku Bontrager przeznaczamy na wsparcie PeopleForBikes, organizacji zapewniającej porady, system oceny, przywództwo i wsparcie profesjonalistów w celu przebudowy miast na całym świecie w trwającej pracy na rzecz stworzenia przyjaznego rowerom świata. [Nie jest to dostępne na każdym rynku]

Source -> trekbikes.com

pixel