Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2018-01-02

Przewodnik po butach rowerowych

Czym charakteryzują się buty rowerowe?
Buty rowerowe to tak naprawdę praktycznie każde buty, które służą Ci do pedałowania na rowerze. Prawie wszyscy zaczynają od jazdy w zwykłych butach sportowych, ale jeśli wybierasz się na dłuższe przejażdżki lub trenujesz do zawodów, przyjrzyj się specjalnym butom kolarskim.

Buty rowerowe poprawiają komfort i zwiększają wydajność podczas jazdy na rowerze. Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje butów rowerowych: buty do pedałów platformowych z płaskimi podeszwami przypominające buty sportowe, ale wyposażone również w pewne kolarskie rozwiązania; a także buty zatrzaskowe (wpinane), które wpina się bezpośrednio w pedały. Dostępne są różne rodzaje butów do pedałów platformowych i zatrzaskowych, przystosowane do najróżniejszych stylów jazdy, w tym szosowe, górskie i do zastosowań wewnętrznych.

Więcej przeniesionej mocy, mniej zmarnowanego wysiłku

Przeniesienie mocy odnosi się do mocy wytwarzanej przez Twoje nogi, która faktycznie przekłada się na obroty pedałami i w efekcie ruch naprzód. Buty rowerowe mają sztywniejsze podeszwy niż miękkie buty sportowe, dzięki czemu przenoszą więcej mocy z nóg na pedały, ograniczając wysiłek i zmęczenie.

Większy poziom komfortu

Może się to wydawać nielogiczne, ale sztywne podeszwy w butach rowerowych są lepsze dla stóp podczas długich przejażdżek, szczególnie w połączeniu z właściwymi wkładkami. Zbyt elastyczne buty stają się niewygodne podczas długich tras, ponieważ stopy zginają się na pedałach, co powoduje bolesne odparzenia i wiąże się ze stratami mocy.

Lepsza integracja z pedałami

Niezależnie od tego, czy wybierzesz pedały platformowe, zatrzaskowe, czy też takie z noskami, odpowiednie buty poprawiają kontakt i połączenie z pedałami, dzięki czemu jedziesz pewniej, wygodniej i lepiej się bawisz.

pixel